Geçmişe Uzanan Dostluk: Durmazlar Balıkçılık

Harun Kurul: Durmazlar Balıkçılık olarak biraz kendinizden bahseder misiniz? Çamlı ile çok uzun yıllardır iş birliği içerisindesiniz. Bu işbirliğinizin nasıl başladığını anlatabilir misiniz?

Şevki Durmaz :  Durmazlar Deniz ürünleri 1989-1990 tarihlerinde kuruldu, o zamanın şartlarında sekizgen kafeslerde 5 ton/yıl üretimden günümüze Durmazlar Deniz ürünleri ve Hasan Durmaz olarak toplamda 1050 ton/yıllık üretime kadar geldik.

İşe ilk başladığımız yıllarda Yatağan yem vardır. Biz yemlerimizi bu firmadan temin ediyorduk. (Kısa Süre) Daha sonrasında Milas’ da Pınar Yem'in (o zamanki adıyla) bayisinden yem almaya başladık (1992-1993). O günden bugüne kadar Çamlı Yem kullanmaktayız. Yemin dışında tabii ticari balık ve yavru balık ticaretimizde başlamış bulundu.

Harun Kurul: Sizinle yıllardır balık yemi – balık alışverişimizi sürdürmekteyiz. Ve bu modeli uyguladığımız önemli üreticilerimizdensiniz. Size göre bu modelin avantajları nelerdir?

Hasan Durmaz: Burada önemli olan balığı yavru iken alıp satış porsiyonuna gelene kadar ki süreçte maliyetlerin, balığı satarken karşılanabilmesi, burada ki tek avantaj bizim düşüncemize göre kaliteli yavru, kaliteli balık, hızlı hasat. Fiyat konusuna hiç girmeyelim. Yetiştirdiğimiz balığın güven içinde verebileceğimiz bir, iki firma var. Bunlardan bir tanesi Çamlı.

Harun Kurul: Çiftliklerinizde kullanacağınız yemlerden öncelikli beklentileriniz nelerdir?

Hasan Durmaz: Kalite, İstikrar, Fiyat. Bunları istemek her üreticinin hakkı. Çünkü bir çiftliğin maliyetinin %70-80’i yem oluşturmakta.

Harun Kurul: Yıllardır Çamlı yem’in kalitesine güveniyorsunuz. Bu güvenin istikrarlı bir şekilde devam etmesi ve bu güzel ilişkinin daha iyiye gitmesi için eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Hasan Durmaz: Çamlı Yem’in sizinde dediğiniz gibi daha entegre bir şekilde çalışması lazım. Özellikle kendisi ile çalışan firmaları kollaması gerekli. Çamlı Yem piyasada her zaman yönlendirici bir firma olmuştur. Bu konumunu sektörde kaybetmemesi lazım. Fakat görüyoruz ki ilk kurulan firma olmasına rağmen sektörde gerilerde kalması bizleri çok üzüyor. Bizim tek sıkıntımız  ise yetiştiriciliğini yapmış olduğumuz balıkların  hakkı ile (fiyatında) güvenebildiğimiz bir firmaya verebilmek.(Çamlı Yem)

Harun Kurul: Balıkçılık sektörünün şu an ki durumundan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Şevki Durmaz: Önemli olan yetiştiriciliğin yapılan balığın maliyetinin, satış fiyatından fazla olmaması gerekli, biz ve bizim gibi küçük firmaların ayakta kalabilmesi için balık fiyatlarının düşmemesi lazım. Fakat büyük tonajlı firmalar elindeki balığın durumuna ve piyasa şartlarına göre fiyatlarla oynayabiliyorlar. Bu durum bizim gibi üreticilere zarar veriyor. Bunun dışında bilinçsizce yapılan üretim zaten sektörü zora sokuyor, daha önceleri yaşanan krizler bunların zaten göstergesi. Bu işe başlandığımızda yüzlerce küçükte olsa üretici vardı. Şimdi bakıldığında ise 10-20 üreticiyi geçmez. Bu sayıda daha da azalacak gibi duruyor. Sektörü belirleyici firmalar belli; Çamlı, Kılıç, Agromey ve Sürsan.