Büyükbaş Besicilik

Çamlı Yem Besicilik 1987 yılında Kemalpaşa Kuyucak'ta Kuzey Amerika modeli olan açık besicilik sistemini Türkiye'de ilk kuran şirkettir. Çamlı, İzmir Kemalpaşa'daki Kuyucak çiftliğinde modern besi sistemleri ve kendi üretimi olan yemleri kullanarak 1987 yılından bu yana büyükbaş besicilik yapmaktadır. Besi işletmesinde tamamen hijyenik ve kontrollü olarak yapılan karkas üretimi, Pınar Et'e ve Türkiye'nin önde gelen zincir mağazalarına satılmaktadır.

Ülkemizin et ırkı sığır popülasyonuna sahip olmaması nedeni ile Yaşar Grubu Türkiye'ye 2000 ve 2003 yıllarında Angus ırkı sığır getirerek bir ilke imza atmıştır. Angus ırkı sığırların damızlık yetiştiriciliği ve besiciliği halen yükselen bir trende sahiptir. Çamlı, zincir mağazaların yanısıra telebe göre restoran ve otellere de karkas eti satışı yapmaktadır.

Angus, et üretim kapasitesi, canlı ağırlık artışı, döl verim yüksekliği yanında yönetimi kolay olan bir et ırkıdır. Yemdem yararlanma oranı yüksek olan Angus ırkının eti, yumuşaklığı ve üstün lezzeti ile dünyada premium bir et olarak konumlandırılmaktadır. Angus ırkında marbling denilen mermerleşme özelliği diğer et ırklarına nazaran en üst seviyededir. (yağın ete damarlar halinde yayılması)

2004 yılı itibariyle büyükbaş süt hayvancılığı da şirket faaliyetleri arasında yerini almıştır. Süt üretiminin tamamı Pınar Süt A.Ş.'ye satılmaktadır. Çamlı, süt üretimini arttırmak amacıyla, fiğ ve silajlık mısır gibi yem bitkileri üretimi yaptığı Manisa Beydere'deki 156 hektar arazide, yem bitkileri üretimi ile entegre 1000 baş sağmal kapasiteli damızlık süt işletmesini projelendirmiş, tüm yasal izin ve ruhsatları tamamlamıştır. Süt üretimini arttırma yanında, bu projenin asıl amacı ülkemiz üreticilerinin damızlık süt sığırı ihtiyaçlarını karşılamak ve onların eğitimine katkıda bulunmaktır.

Çamlı; süt üretimi, damızlık süt ve et ırkı hayvan üretimi ile ilgili çalışmalarına devam etmekte ve bu alanda büyüme stratejileri geliştirmektedir.