Kuzu Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekli Faktörler Nelerdir?

  1. Kuzu barınakları günde en az 4 sefer kontrol edilmelidir. Yeni doğan kuzuların doğumdan sonra ilk 2 saat içerisinde 150 ml ile 250 ml takip eden ilk 6 saat içinde de ikinci doz ağız sütünün aldığından emin olunmalıdır.
  2. Kuzuların temiz ve içilebilir suya serbest ulaşılabilmeleri sağlanmalıdır.
  3. İlk haftalarda her 3 kuzuya en az 1 m2 kuru altlıklı yataklık alanı sağlanmaldır. 1 aylık yaşta sağlanan yataklık alanı 2 kuzuya 1m2 olmalıdır.  
  4. Bir haftadan küçük yaştaki kuzuların ayrı bölümlerde barındırılmasında yarar vardır.
  5. 1. günden itibaren Çamlı Kuzu Başlangıç Yemi, serbest tüketim şeklinde sunulmalıdır. 
  6. 30. günde hayvanlara kaliteli kuru ot verilmeye başlanabilir.
  7. Yeni doğan kuzuların kuzu barınaklarında ısı istekleri, ilk gün 25°C, 3. haftalık yaştan küçük ise 18°C(+-5°C), 3. haftalık yaştan büyük ise 13°C-15°C arasındadır.
  8. Barınakların ısıtılmasında her 15 kuzuya 1 adet (250 W) infra-red lamba, tabadan 1 metre olacak şekilde kullanılabilir veya alternatif ısınma sistemlerinin de kullanılması tercih edilebilir. 
  9. Kuzu barınaklarında yüksek rutubet ve havalandırmanın yeterli olmaması sonucunda solunum yolu problemleri artacaktır. Özellikle kış mevsiminde aşırı ve direk hava akımından kaçınmak gerekir. Ayrıca barınağın yeteri kadar havalandırıldığından emin olunmalıdır.
  10. Kuzularda ve gebe koyunlarda doğum öncesi ve sonrası için aşılama ve sağlık uygulamalarının bir protokol çercevesinde yapılması gerekmektedir.


İbrahim İNCE

Teknik Saha Sorumlusu